•                                 Kontakt do szkoły

   • Drodzy Państwo.

    Ze względu na awarię telefonu stacjonarnego, prosimy o kontakt ze szkołą pod numerem 500 174 879.

    Dziękujemy i przepraszamy za utrudnienia.   •                          ZAJĘCIA ADAPTACYJNE

   •  

    Szanowni Rodzice dzieci nowoprzyjętnych,

    serdecznie zapraszamy Wasze dzieci na zajęcia adaptacyjne

    w dniach 29.08.-30.08. od godziny 9.30 -11.30 do sali Wiewiórek.

    Prosimy wyposażyć dzieci w obuwie zmienne oraz coś do picia.

    Przypominamy, adaptacja będzie odbywać się bez udziału rodziców.

                                     

    Zapraszamy   •                                  "Pod Chmurką"

   •                  

    „XIII  MIĘDZYSZKOLNY  TURNIEJ

    PIŁKARSKI  POD CHMURKĄ dla klas I-III”

    o Puchar Dyrektora Wydziału Sportu i Rekreacji w Toruniu.

    TORUŃ 2  CZERWCA 2022 ROKU

           Na pięknym naszym obiekcie gościliśmy drużyny toruńskich szkół. Dopisała pogoda, piłkarska rywalizacja i wspaniała zabawa.

    Dziękujemy Wydziałowi Sportu i Rekreacji, dyrektorowi  Tadeuszowi Szudzikowi za ufundowanie upominków dla zawodników, Radzie Rodziców naszej szkoły za napoje dla drużyn, kochanym mamom Karolinie Górniak i Agacie Przystaś za domowe wypieki
    i pracownikom administracji i obsługi za pomoc w organizacji turnieju.

    Klasyfikacja turnieju :

    I    miejsce       -         Szkoła Podstawowa Nr 4

    II   miejsce       -         Szkoła Podstawowa Nr 15

    III  miejsce       -         Szkoła Podstawowa Nr  2

    IV   miejsce       -         Szkoła Podstawowa Nr  17

    V    miejsce       -         Szkoła Podstawowa Nr 9

    - najlepszy strzelec-  Leon Porosa             SP Nr  4

    - najlepszy bramkarz-  Nataniel Golenia      SP Nr 15

    - najlepszy napastnik-  Bartosz Brodowicz    SP Nr 17

     Sędzia główny turnieju Sławomir Knera
     i Damian Lenkiewicz

    Opieka medyczna Jolanta Sołtysińska

                                   Ze sportowym pozdrowieniem
                       Iwona Pawłowska  Marzanna Midura- Szymańska

     

    • Wybory do Samorządu Uczniowskiego
     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

     • 29 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie z klas IV - VIII wybierali swoich przedstawicieli. Jak w prawdziwych wyborach była karta wyborcza, urna na głosy i komisja dbająca o prawidłowy przebieg głosowania.

    • 21 września Międzynarodowy Dzień Pokoju
     • 21 września Międzynarodowy Dzień Pokoju

     • 21 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pokoju. Uczniowie klas od IV do VII na plastyce wykonali plakaty wyrażające sprzeciw uczniów naszej szkoły wobec wojny, szczególnie tej toczącej się u naszych granic w Ukrainie. Wszyscy chcemy żyć w pokoju i pragniemy, aby wszystkie wojny na ziemi ustały.

      21 września na 4 godzinie lekcyjnej uczniowie klas I – VIII ubrani na niebiesko przeszli wraz z nauczycielami przez osiedle, ulicami w bliskim otoczeniu szkoły. Podczas przemarszu uczniowie klas od IV do VII nieśli wykonane przez siebie plakaty, a uczniowie klas od I do III symbole pokoju. Barwny pochód po pokonaniu ustalonej trasy zebrał się na boisku szkolnym, gdzie dyrektor szkoły Pan Tadeusz Szudzik podziękował uczniom i nauczycielom za udział w szkolnym marszu pokoju.

    • Sprzątanie Świata
     • Sprzątanie Świata

     • SPRZĄTANIE ŚWIATA

      Nasza szkoła wzięła udział w 29. finale ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie świata – Polska 2022. Krajowym koordynatorem corocznej akcji jest Fundacja Nasza Ziemia. Tegoroczne hasło brzmiało: Wszystkie śmieci są nasze.

      15 września uczniowie opuścili mury szkoły, aby posprzątać pobliskie tereny. Wszyscy z ogromnym entuzjazmem wzięli się do pracy.

      Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!

    •      Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

     • W czwartek pierwszego września przywitaliśmy nowy rok szkolny 2022/2023. Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego odśpiewania hymnu państwowego. Wszystkich obecnych na uroczystości powitał p. dyrektor Tadeusz Szudzik. Następnie głos zabrali zaproszeni goście: p. major Dariusz Wiśniewski z Wojskowego Centrum Rekrutacji, który odczytał list od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, p. starszy chorąży sztabowy Dariusz Borkowski, który wręczył dyrektorowi szkoły upominek w postaci kalendarza oraz przewodnicząca Rady Rodziców p. Natalia Naworska. 

      Po wystąpieniach gości minutą ciszy uczciliśmy ofiary II wojny światowej i ofiary wojny w Ukrainie. Uczniowie poszczególnych klas udali się do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.

      Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego oraz wielu sukcesów.

       

    •  Miejskie uroczystości - obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
     • Miejskie uroczystości - obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

     • 1 września 2022r. w Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Organizatorami wydarzenia byli Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz Dowódca Garnizonu Toruń płk Remigiusz Zieliński. Podczas obchodów głos zabrali samorządowcy, odczytano apel pamięci oraz oddano salwę honorową. Zaproszone delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Pomorskiej. Naszą szkołę podczas tej uroczystości reprezentował poczet sztandarowy w nowym składzie: Wiktoria Fedorowska, Julia Rydlewska i Jan Opara. 

     • Laboratoria Przyszłości

     • Komunikat nr 2

      Szkoła Podstawowa nr 17 w Toruniu uzyskała środki finansowe w ramach programu Laboratoria Przyszłości, które zostały wykorzystane w jednej transzy w 2021 roku na zakup wielu pomocy dydaktycznych i wyposażenie sal lekcyjnych.

      Zakupione przedmioty to m.in. drukarka 3D i filament do drukarki, które umożliwią uczniom korzystanie
      z najnowszych technologii w projektowaniu i tworzeniu makiet i modeli na wielu lekcjach. Zakupiono również:

      - Świecące klocki słomki konstrukcyjne,

       - LE BricQ Motion Essential,

      - Wielkie bryły szkieletowe,

       - Geolegs - badam figury i kąty - zestaw 10+1,

      - Ułamkowe listwy - zestaw klasowy 20 torebek,

      - Elektroniczną stację pogody z wiatromierzem,

                  - Aparat Sony,

      - Oświetlenie do realizacji nagrań – komplet,

      - Blendę fotograficzną,

      - Mikrofon kierunkowy,

      - Mikroport z akcesoriami,

      - Statyw fotograficzny z głowicą kulową,

      - Mikrokontroler - zestaw startowy Arduino,

      - Zestaw mikrofonów,

      - Soundbar,

      - Słuchawki,

       - Dyktafon,

      - Gimbal ręczny,

      - Tło LASTOLITE Green,

      - Lastolite LL LB1105.

      Zakupiony sprzęt audio video  będzie wykorzystywany przez uczniów do przygotowania oprawy artystycznej uroczystości szkolnych oraz podczas warsztatów rozwijających ich zdolności. Wyniki ich prac zamieścimy
      w formie krótkich filmików na stronie szkoły.

      Udało się również urządzić salę do zajęć technicznych. Salę wyposażono w specjalne blaty ze sklejki wodoodpornej do stolików, szafę narzędziową, stół warsztatowy, do którego zamontowano wiertarki stołowe kolumnowe i imadła ślusarskie. Na lekcjach techniki uczniowie będą pracować z zestawami konstrukcyjnymi
      tj. łódka, marionetka, lampka, owad, wąż, katamaran) zakupionymi również w ramach programu. Skrzynki
      z licznymi narzędziami ułatwią pracę nad zestawami. Zakupiono również dla uczniów okulary i odzież ochronną. Na wyposażeniu sali znalazły się także: pojemniki warsztatowe modułbox, stacja lutująco-rozlutowująca, akumulatorowa wiertarko-wkrętarka, bezprzewodowe pistolety do klejenia na gorąco, maszyna do szycia
      i apteczka. Dzięki zakupionym przedmiotom uczniowie będą rozwijać kreatywne myślenie, nauczą się jak korzystać z narzędzi  i  jak wykorzystać rysunek techniczny w praktycznych działaniach.

                  Zakupiony sprzęt AGD mi.in.: mikser z misą, robot planetarny, blender, mini piekarnik umożliwi uczniom naukę podstaw gotowania i przygotowywania zdrowych posiłków.

      Z zakupionego sprzętu uczniowie będą korzystać podczas obowiązkowych zajęć edukacyjnych, ale również podczas zajęć pozalekcyjnych. Efekty pracy uczniów naszej szkoły będziemy sukcesywnie zamieszczać na stronie  internetowej szkoły.

     • Laboratoria Przyszłości

     • Komunikat nr 1

      Szkoła Podstawowa nr 17 w Toruniu uczestniczy w programie rządowym „Laboratoria Przyszłości”. Poniżej zamieszczamy krótki opis programu.

      Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

      Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

      W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które chcemy, aby od 30 czerwca 2023 roku miały wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).

      Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

     • Kontakt do szkoły

     • Drodzy Państwo.

      Ze względu na awarię telefonu stacjonarnego, prosimy o kontakt ze szkołą pod numerem 500 174 879.

      Dziękujemy i przepraszamy za utrudnienia.

     • ZAJĘCIA ADAPTACYJNE

     • Szanowni Rodzice dzieci nowoprzyjętnych,

      serdecznie zapraszamy Wasze dzieci na zajęcia adaptacyjne

      w dniach 29.08. - 30.08. od godziny 9.30 -11.30 do sali Wiewiórek.

      Prosimy wyposażyć dzieci w obuwie zmienne oraz coś do picia.

      Przypominamy, adaptacja będzie odbywać się bez udziału rodziców.

                                       

      Zapraszamy

     • Półkolonie dla dzieci z Ukrainy

     • W SP17 w Toruniu zakończyły się półkolonie sportowo-logiczne w ramach programu "Lato w mieście". 

      Finansowanie: PCPM (https://pcpm.org.pl) i CARE (https://www.care.org)

       

      Półkolonie zostały zorganizowane przez szkołę SP17 w Toruniu. Program merytoryczny przygotowała i zajęcia specjalistyczne przeprowadziła firma InnovaHub. Półkolonie były bezpłatne, zostały sfinansowane przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) oraz Cooperative for Assistance and Relief Everywhere (CARE). W półkoloniach uczestniczyły dzieci z Ukrainy w wieku od 7 do 14 lat. W dniach 25-29.07.2022 r. dzieci poprzez bogaty i urozmaicony program miały nie tylko możliwość zabawy, lecz również stworzono im warunki do wszechstronnego rozwoju.

      Program półkolonii składał się z dwóch głównych modułów:

      1.         Warsztaty naukowe i logiczne - „nauka wokół nas”:

      a.         warsztaty z robotyki / warsztaty z klockami LEGO;

      b.         zajęcia geograficzne - „na mapie i w terenie” (poznawanie okolicy przez dzieci);

      c.         wycieczka do Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach (zwiedzanie
                  z przewodnikiem w języku rosyjskim wraz z piknikiem astronomicznym);

      d.         prezentacje geograficzno-astronomiczne - „kosmos na wesoło”;

      e.         wyjazdowe warsztaty naukowe (wycieczka) - „technika wokół nas – koleje”;

      f.          quizy i konkursy z nagrodami.

      2.         Klub gier logicznych i planszowych:

      a.         warsztaty szachowe (dla średnio zaawansowanych);

      b.         klub gier logicznych i planszowych z nauką języka polskiego;

      c.         zajęcia rekreacyjne na świeżym powietrzu - „w zdrowym ciele zdrowy duch!”

      Treści programowe były dostosowane do wieku, możliwości, potrzeb i zainteresowań dzieci,
      a ich poszerzanie i stopniowanie trudności miały za zadanie stymulowanie rozwoju uzdolnień, postaw twórczych i logicznego myślenia.

      W ramach półkolonii dzieci miały zapewnioną opiekę wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, realizację programu naukowego (wycieczki, warsztaty, zajęcia w terenie, prezentacje), konkursy z nagrodami, realizację programu sportowego (w tym warsztaty szachowe z instruktorem szachowym), naukę języka polskiego poprzez zabawę (klub gier logicznych i planszowych) oraz wyżywienie: drugie śniadanie, lunch, podwieczorek i napoje.

      Półkoloniom towarzyszyła bardzo miła atmosfera, dzieci zawarły nowe przyjaźnie i bawiły się wspaniale. Nikt nie chciał, aby półkolonie się zakończyły…

      Opis działań:

      Poniedziałek upłynął w gorącej atmosferze. Po zapoznaniu, wspólnych zabawach integracyjnych i powitalnym poczęstunku dzieci z pasją zagłębiły się w świat gier logicznych i planszowych. Dzieci w ramach zajęć miały zapewnioną naukę języka polskiego (prowadzenie oraz dostarczenie zestawów gier: InnovaHub Renata Drozdowska - asystent kulturowy z podstawami języka ukraińskiego). Poprzez zabawę dzieci uczyły się nowych słówek i zwrotów. W przerwie między zajęciami dzieci zjadły obiad. Chociaż smartfony czy odbiorniki GPS ułatwiają poruszanie się w terenie, warto jednak wiedzieć, jak podczas pieszych wycieczek wykorzystać mapę. Dlatego podczas zajęć geograficznych „na mapie i w terenie” dzieci nauczyły się orientować mapę za pomocą kompasów, określały także położenie obiektów geograficznych. Za program merytoryczny zajęć geograficznych odpowiadała Barbara Chlebowska – nauczyciel geografii i przyrody ze szkoły SP 17, sprzęt edukacyjny (mapy, kompasy) zapewniła szkoła SP17. Po dawce wiedzy merytorycznej dzieci zakończyły dzień zajęciami sportowymi na plenerowej siłowni.

      Wtorek upłynął dzieciom w świecie techniki. Tematem przewodnim była kolej jako ekologiczny środek transportu regionalnego i dalekobieżnego. Najpierw dzieci odwiedziły pochodzący z 1874 r., niedawno pięknie odrestaurowany, budynek dworca Toruń Główny. Mieści się tam Kolejowa Izba Tradycji, w której panowie: Maciej Grzywiński, Bogumił Niewczas, Kazimierz Orłowski i Bogdan Piontek z wielką pasją opowiadali dzieciom o specyfice pracy na kolei. Co najistotniejsze, każde z dzieci mogło wcielić się w rolę maszynisty, nastawniczego, zawiadowcy, konduktora czy sprzedawcy biletów, jak również zapowiedzieć przez megafon odjazd pociągu. Było to niesamowite przeżycie i żal było opuścić Izbę. Na koniec dzieci otrzymały ogrom prezentów: książeczki kolejowe, kolorowanki, słodycze i napoje. Wsparcia merytorycznego i organizacyjnego udzielił prof. dr hab. Winicjusz Drozdowski, pracownik UMK.

      Po obiedzie dzieci rozpoczęły warsztaty z robotyką i klockami LEGO. Uczyły się podstaw robotyki
      i programowania, rozwijały zdolności techniczne, rozbudzały kreatywność i wyobraźnię. Zajęcia dały dzieciom wiele radości i satysfakcji z osiągniętych efektów własnej pracy. Wspólna zabawa połączona z edukacją daje najlepsze rezultaty. Dzieci pracowały na zestawach Ultimate Robot – najbardziej rozbudowanym systemie Makeblock (własność szkoły SP17). Zajęcia prowadziła firma InnovaHub (Renata Drozdowska – fizyk
      o specjalizacji: optoelektronika i fizyka laserów). Świat LEGO dzieci poznawały dzięki zestawom LEGO BricQ udostępnionych przez szkołę SP17. Po zdrowej przekąsce dzieci rozwijały tężyznę fizyczną na boisku szkolnym pod okiem wychowawców.

      Dzień trzeci upłynął m.in. na poznawaniu i szlifowaniu tajników królewskiej gry, czyli szachów. Po zdiagnozowaniu zainteresowań i poziomu gry (umiejętności szachowych) instruktor i trener szachowy Konrad Drozdowski przeprowadził profesjonalny trening (w tym w języku ukraińskim). Profesjonalny sprzęt zapewniła firma InnovaHub. Po obiedzie dzieci obejrzały prezentacje astronomiczno-geograficzne „Kosmos na wesoło”. Wsparcia merytorycznego w doborze materiałów edukacyjnych udzielił prof. dr hab. inż. Oleksandr Sokolov, pracownik UMK pochodzący z Charkowa, a za zadanie była odpowiedzialna firma InnowaHub (Renata Drozdowska – nauczyciel fizyki z astronomią). Tak jak podczas wcześniejszych dni dzieci zakończyły dzień na boisku szkolnym.

      Kolejny dzień dzieci rozpoczęły w malowniczo położonym Obserwatorium Astronomicznym
      w Piwnicach pod Toruniem (wycieczka autokarowa). Obserwatorium należy do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Kształcą się tu studenci Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, a także jest to miejsce badań naukowych. Dzięki prof. Andrzejowi Stroblowi, pracownikowi UMK, dzieci zapoznały się z działaniem teleskopów optycznych i radioteleskopów oraz tajnikami obserwacji astronomicznych. Nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia pod czaszą 32-metrowego radioteleskopu RT4, największego w Europie Środkowo-Wschodniej. Po bogatej dawce wiedzy astronomicznej dzieci odpoczywały na pikniku astronomicznym.

      Piątek to dzień, w którym kontynuowaliśmy zajęcia z robotyki, LEGO oraz szachów. Podsumowaniem dnia,
      a zarazem całych półkolonii, był konkurs plastyczno-astronomiczny. Dzieci przygotowały przepiękne, kolorowe rakiety kosmiczne. Wszystkie dzieci jako nagrody otrzymały słowniki polsko-ukraińskie. Zadanie realizowała firma InnovaHub przy wsparciu Barbary Chlebowskiej – nauczycielce z SP17.

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z półkolonii letnich.

     • Rozstrzygnięcie Ekokonkursu- Zbieramy makulaturę

     • Nasza szkoła uzyskała dyplom w „Ekokonkursie - Zbieramy makulaturę (i nie tylko) Edycja V”. W kategorii masy zebranych surowców w przeliczeniu na 1 ucznia zdobyliśmy 15 miejsce. Szkoła otrzymała nagrodę finansową w wysokości 4.500 zł, a 8 uczniów z najlepszymi wynikami (największa ilość przyniesionych surowców wtórnych) otrzymało bony do galerii handlowej o wartości od 100 do 200 zł. Podobną nagrodę szkoła otrzymała w pierwszej edycji konkursu (2018r.), wtedy było V miejsce i nagroda 5.000 zł.

      Wiecej zdjęć w Galerii zdjęć - Zapraszamy.

     • Zakończyliśmy półkolonie w SP17…

     • Poniżej relacja i fotorelacja z wakacyjnego spotkania z przyrodą i techniką.

      Poniedziałek upłynął nam w gorącej atmosferze. Po zapoznaniu, wspólnych zabawach integracyjnych i powitalnym poczęstunku z pasją zagłębiliśmy się w świat przyrody. W ramach warsztatów „mali badacze przyrody” wybraliśmy się na wycieczkę do lasu, podczas której zebraliśmy materiały do zielnika. Zdjęcia z leśnej wyprawy oraz własnoręcznie przygotowanych zielników można obejrzeć w galerii. W przerwie między zajęciami zjedliśmy pyszny obiadek oraz odpoczywaliśmy na placu zabaw w atmosferze radości i beztroski…

      Ogród Zoobotaniczny to wyjątkowa atrakcja dla dzieci, która poprzez zabawę edukuje i rozwija dziecięcą wyobraźnię. Dlatego w programie przyrodniczych półkolonii nie mogło zabraknąć wizyty w tym magicznym miejscu. Naszymi wtorkowymi przewodnikami byli Tosia i Kuba, którzy wspaniale wywiązali się ze swojego zadania!

      Smartfony czy odbiorniki GPS ułatwiają poruszanie się w terenie. Warto jednak wiedzieć, jak podczas pieszych wycieczek wykorzystać mapę. Dlatego podczas środowych zajęć geograficznych „na mapie i w terenie” nauczyliśmy się budować kompas oraz orientować mapę za jego pomocą, określaliśmy położenie obiektów geograficznych oraz wyznaczaliśmy wysokości drzew. Po zajęciach sportowo-rekreacyjnych przenieśliśmy się w świat astronomii. Warsztaty „kosmos na wesoło” rozpoczęliśmy „rakietowo”…

      Kolejny dzień naszej astronomicznej przygody rozpoczęliśmy w malowniczo położonym Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach. Obserwatorium należy do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Kształcą się tu studenci Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, a także jest to miejsce badań naukowych. Dzięki Pani prof. Annie Bartkiewicz i Panu prof. Gracjanowi Maciejewskiemu (którym bardzo dziękujemy!!!) dzieci zapoznały się z działaniem teleskopów optycznych i radioteleskopów oraz tajnikami obserwacji astronomicznych. Nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia pod czaszą 32-metrowego radioteleskopu RT4, największego w Europie Środkowo-Wschodniej. Po bogatej dawce wiedzy astronomicznej odpoczywaliśmy w cieniu toruńskiej Barbarki…

      Chociaż w ostatni dzień półkolonii wróciliśmy z kosmosu na Ziemię, nadal nasze myśli krążyły wokół podróżowania. Tematem przewodnim była kolej jako ekologiczny środek transportu regionalnego i dalekobieżnego. Najpierw odwiedziliśmy pochodzący z 1874 r., niedawno pięknie odrestaurowany, budynek dworca Toruń Główny. Mieści się tam Kolejowa Izba Tradycji, w której Pan Bogumił Niewczas z wielką pasją opowiedział nam o specyfice pracy na kolei. Co najistotniejsze, każdy z nas mógł wcielić się w rolę maszynisty, zawiadowcy, konduktora czy sprzedawcy biletów, jak również zapowiedzieć przez megafon odjazd pociągu. Było to niesamowite przeżycie i żal było opuścić Izbę, ale na toruńskich Kluczykach czekała na nas kolejna atrakcja. Mieści się tam Sekcja Utrzymania Taboru Trakcyjnego Polregio SA, zwana najczęściej lokomotywownią. Naszym przewodnikiem był Pan Bartosz Masiełajć, który przybliżył nam historię zakładu, pokazał dwa zabytkowe parowozy Ol49, a następnie zaprosił do hali, w której prowadzone są naprawy i przeglądy pociągów, a także jest wyodrębniona lakiernia. Najwięcej emocji wzbudził pobyt w kabinie maszynisty nowoczesnego pociągu elektrycznego EN76 o nazwie Elf. W pamięci pozostanie też zejście do specjalnego tunelu i obejrzenie od spodu elektrowozu E6ACT zwanego Dragonem. Panom Bogumiłowi i Bartoszowi bardzo serdecznie dziękujemy, to były niezapomniane chwile!

      Na zakończenie półkolonii wszystkie dzieci otrzymały upominki.

      Za organizację półkolonii oraz program merytoryczny odpowiadała firma InnovaHub Renata Drozdowska, opiekę wychowawczą oraz dydaktyczną sprawowała pani Barbara Chlebowska (nauczyciel geografii, przyrody i informatyki) z SP17.

      Dziękujemy dzieciom za wspólnie spędzony czas, a Rodzicom za powierzenie nam swoich dzieci oraz miłe słowa i podziękowania!

     • Wycieczka z programu "Poznaj Polskę" - Częstochowa - Kraków - Wieliczka

     • Realizacja programu "Poznaj Polskę" ma na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego uczniów poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków, kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki jest częścią Rządowego planu rozwoju POLSKI ŁAD.

      Zapoznanie uczniów w ramach historii regionalnej z historią najciekawszych zabytków Częstochowy i Krakowa. Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. Integracja grupy.

      Jasna Góra- zespół klasztoru oo. Paulinów;

      Kraków – historyczny Zespół miasta;

      Muzeum Narodowe w Krakowie Sukiennice;

      Kopiec Kościuszki z otoczeniem;

      Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewniki;

      Kopalnia Soli „Wieliczka”.

      Dzięki udziałowi w projekcie „Poznaj Polskę” uczniowie klas IV- VIII mogli w tym roku szkolnym na żywo poznać dziedzictwo własnego kraju. W dniach 20-22 czerwca 2022 r. 40 osobowa grupa uczniów wraz z 4 opiekunami udali się na wycieczkę. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Jasną Górę- zespół klasztoru oo. Paulinów. Następnie udaliśmy się na Kopiec Kościuszki. Zapoznaliśmy się z wystawą prezentującą życie sławnego wodza i patrioty - Tadeusza Kościuszki, a później weszliśmy na górę usypaną na jego cześć. Wieczorem udaliśmy się do Hotelu Tyniecki gdzie czekała na nas ciepła obiadokolacja. Drugiego dnia po śniadaniu zwiedzaliśmy Kraków. Rynek Główny zaprezentował nam perłę renesansu polskiego –Muzeum Narodowe Sukiennice. Odwiedziliśmy kościół Mariacki, wewnątrz którego znajduje się XV- wieczny drewniany ołtarz wykonany przez słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza. Oprócz tego jeszcze ujrzeliśmy Ratusz, Bramę Floriańską i Barbakan, Zamek na Wawelu i zionący ogniem pomnik Smoka Wawelskiego, Dzwon Zygmunta, słynną ulicę Franciszkańską, Okno Papieskie, Planty, byliśmy z wizytą w Collegium Maius – najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wreszcie usatysfakcjonowani i pełni wrażeń powróciliśmy do hotelu na obiadokolację. W środę po śniadaniu udaliśmy się do Kopalni Soli w Wieliczce. Z uwagą słuchaliśmy przekazywanej przez przewodnika wiedzy. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznaliśmy historię zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza. Następnie zjedliśmy obiad i pojechaliśmy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewniki gdzie w skupieniu zwiedziliśmy Świątynię, weszliśmy na wieżę widokową oraz zobaczyliśmy rekonstrukcję celi Św. Faustyny.

      Po trzech dniach intensywnego zwiedzania, wszyscy wrócili szczęśliwi i usatysfakcjonowani do Torunia.

      Więcej zdjęć w "Galerii zdjęć".

     • Głosuj na klasę 3b

     • Szanowni Państwo klasa 3 b brała udział w największym konkursie sportowym w Polsce. Bardzo prosimy o oddanie na nas głosu klikając w poniższy link.

      Głosuj tutaj

      Zachęcamy do głosowania

     • Lekcja matematyki w klasie IV

     • W klasie czwartej została przeprowadzona lekcja matematyki z wykorzystaniem klocków konstrukcyjnych typu słomki w ramach programu Laboratorium Przyszłości. Dzieci poznawały kształty, które można ułożyć z odcinków. Wykorzystaliśmy do tego podłogę w klasie. W galerii zdjęcia z  lekcji.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa Nr 17 im. gen. Józefa Bema w Toruniu
   • sekretariat@sp17.edu.torun.pl tszudzik@sp17.edu.torun.pl
   • Sekretariat: 56 654 72 42; 500 174 879 Oddziały przedszkolne: 505 803 115 Pedagog: 505 803 119
   • ul. Rudacka 26-32, 87-100 Toruń Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych