• Aktualności

          • Zbiórka na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt.
            • Zbiórka na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt.

              W naszej szkole zorganizowana została zbiórka karmy dla podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu. Celem akcji była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy. Organizatorem i koordynatorem akcji była pani Agnieszka Lenartowicz i Hanna Zaborowska. Cieszymy się, że tak wiele osób, pomimo trudnych czasów, odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w naszym przedsięwzięciu. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim dzieciom i rodzicom za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną. 

              Podziekowania_1.pdf

            • Zaproszenie na Drzwi Otwarte w MOPR w Toruniu

                          

               

              Zaproszenie na Drzwi Otwarte w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Toruniu

               

              Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu w ramach kampanii społecznej: Jestem Mamą Zastępczą, jestem Tatą Zastępczym - Ty też możesz mieć taką supermoc!” poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze, które przyjmą do własnej rodziny dzieci znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Poszukujemy rodzin, które podzielą się miłością, ofiarują  dzieciom swoje serce, radość, otoczą je troską, a także podarują ciepłą atmosferę, spokój i bezpieczeństwo potrzebującym dzieciom.

                          Mając na uwadze powyższe, Ośrodek zaprasza osoby zainteresowane pełnieniem funkcji rodziny zastępczej i uzyskaniem informacji na temat rodzicielstwa zastępczego na Drzwi Otwarte, które odbędą się w dniu 27 października 2022 roku, w godzinach 16.00–19.00 w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu przy ul. Słowackiego 114 (budynek B), sala konferencyjna nr 303-III piętro.

               

                          Serdecznie zapraszamy.

                         

               

                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Pracownicy

                                                                                                 Działu Pomocy Rodzinie i Dziecku

               

               

               

               

               

               

               

               

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
            • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

              Jak co roku, nasza szkoła wzięła udział w organizacji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Szkoła została udekorowana zapisami tabliczki mnożenia. Pojawiła się też specjalna tablica, na której uczniowie mogli zobaczyć przykłady radzenia sobie z mnożeniem liczb w pamięci. Powołano komisję egzaminacyjną, która na korytarzu przeprowadzała egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia wśród uczniów klas IV - VIII i nauczycieli. Uczniowie pobierali losy z przykładami do rozwiązania, członkowie komisji sprawdzali poprawność udzielonych odpowiedzi i wydawali potwierdzenie zdania egzaminu w postaci certyfikatów i odznak Mistrza Tabliczki Mnożenia. W klasach IV - VIII rozwiązywano zestawy zadań matematycznych i łamigłówek, nawiązujących do tabliczki mnożenia. W klasach I - III przeprowadzono zajęcia, na których uczniowie doskonalili działania matematyczne rozwiązując zagadki również w formie kolorowanki. Święto tabliczki mnożenia w naszej szkole pozwoli na dalsze utrwalanie działań matematycznych w pamięci i ich zastosowania w zadaniach tekstowych.

          • 21 września Międzynarodowy Dzień Pokoju
            • 21 września Międzynarodowy Dzień Pokoju

              21 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pokoju. Uczniowie klas od IV do VII na plastyce wykonali plakaty wyrażające sprzeciw uczniów naszej szkoły wobec wojny, szczególnie tej toczącej się u naszych granic w Ukrainie. Wszyscy chcemy żyć w pokoju i pragniemy, aby wszystkie wojny na ziemi ustały.

              21 września na 4 godzinie lekcyjnej uczniowie klas I – VIII ubrani na niebiesko przeszli wraz z nauczycielami przez osiedle, ulicami w bliskim otoczeniu szkoły. Podczas przemarszu uczniowie klas od IV do VII nieśli wykonane przez siebie plakaty, a uczniowie klas od I do III symbole pokoju. Barwny pochód po pokonaniu ustalonej trasy zebrał się na boisku szkolnym, gdzie dyrektor szkoły Pan Tadeusz Szudzik podziękował uczniom i nauczycielom za udział w szkolnym marszu pokoju.

          • Sprzątanie Świata
            • Sprzątanie Świata

              SPRZĄTANIE ŚWIATA

              Nasza szkoła wzięła udział w 29. finale ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie świata – Polska 2022. Krajowym koordynatorem corocznej akcji jest Fundacja Nasza Ziemia. Tegoroczne hasło brzmiało: Wszystkie śmieci są nasze.

              15 września uczniowie opuścili mury szkoły, aby posprzątać pobliskie tereny. Wszyscy z ogromnym entuzjazmem wzięli się do pracy.

              Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!

          •            Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
            • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

              W czwartek pierwszego września przywitaliśmy nowy rok szkolny 2022/2023. Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego odśpiewania hymnu państwowego. Wszystkich obecnych na uroczystości powitał p. dyrektor Tadeusz Szudzik. Następnie głos zabrali zaproszeni goście: p. major Dariusz Wiśniewski z Wojskowego Centrum Rekrutacji, który odczytał list od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, p. starszy chorąży sztabowy Dariusz Borkowski, który wręczył dyrektorowi szkoły upominek w postaci kalendarza oraz przewodnicząca Rady Rodziców p. Natalia Naworska. 

              Po wystąpieniach gości minutą ciszy uczciliśmy ofiary II wojny światowej i ofiary wojny w Ukrainie. Uczniowie poszczególnych klas udali się do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.

              Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego oraz wielu sukcesów.

               

          •   Miejskie uroczystości - obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
            • Miejskie uroczystości - obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

              1 września 2022r. w Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Organizatorami wydarzenia byli Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz Dowódca Garnizonu Toruń płk Remigiusz Zieliński. Podczas obchodów głos zabrali samorządowcy, odczytano apel pamięci oraz oddano salwę honorową. Zaproszone delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Pomorskiej. Naszą szkołę podczas tej uroczystości reprezentował poczet sztandarowy w nowym składzie: Wiktoria Fedorowska, Julia Rydlewska i Jan Opara. 

            • Laboratoria Przyszłości

              Komunikat nr 2

              Szkoła Podstawowa nr 17 w Toruniu uzyskała środki finansowe w ramach programu Laboratoria Przyszłości, które zostały wykorzystane w jednej transzy w 2021 roku na zakup wielu pomocy dydaktycznych i wyposażenie sal lekcyjnych.

              Zakupione przedmioty to m.in. drukarka 3D i filament do drukarki, które umożliwią uczniom korzystanie
              z najnowszych technologii w projektowaniu i tworzeniu makiet i modeli na wielu lekcjach. Zakupiono również:

              - Świecące klocki słomki konstrukcyjne,

               - LE BricQ Motion Essential,

              - Wielkie bryły szkieletowe,

               - Geolegs - badam figury i kąty - zestaw 10+1,

              - Ułamkowe listwy - zestaw klasowy 20 torebek,

              - Elektroniczną stację pogody z wiatromierzem,

                          - Aparat Sony,

              - Oświetlenie do realizacji nagrań – komplet,

              - Blendę fotograficzną,

              - Mikrofon kierunkowy,

              - Mikroport z akcesoriami,

              - Statyw fotograficzny z głowicą kulową,

              - Mikrokontroler - zestaw startowy Arduino,

              - Zestaw mikrofonów,

              - Soundbar,

              - Słuchawki,

               - Dyktafon,

              - Gimbal ręczny,

              - Tło LASTOLITE Green,

              - Lastolite LL LB1105.

              Zakupiony sprzęt audio video  będzie wykorzystywany przez uczniów do przygotowania oprawy artystycznej uroczystości szkolnych oraz podczas warsztatów rozwijających ich zdolności. Wyniki ich prac zamieścimy
              w formie krótkich filmików na stronie szkoły.

              Udało się również urządzić salę do zajęć technicznych. Salę wyposażono w specjalne blaty ze sklejki wodoodpornej do stolików, szafę narzędziową, stół warsztatowy, do którego zamontowano wiertarki stołowe kolumnowe i imadła ślusarskie. Na lekcjach techniki uczniowie będą pracować z zestawami konstrukcyjnymi
              tj. łódka, marionetka, lampka, owad, wąż, katamaran) zakupionymi również w ramach programu. Skrzynki
              z licznymi narzędziami ułatwią pracę nad zestawami. Zakupiono również dla uczniów okulary i odzież ochronną. Na wyposażeniu sali znalazły się także: pojemniki warsztatowe modułbox, stacja lutująco-rozlutowująca, akumulatorowa wiertarko-wkrętarka, bezprzewodowe pistolety do klejenia na gorąco, maszyna do szycia
              i apteczka. Dzięki zakupionym przedmiotom uczniowie będą rozwijać kreatywne myślenie, nauczą się jak korzystać z narzędzi  i  jak wykorzystać rysunek techniczny w praktycznych działaniach.

                          Zakupiony sprzęt AGD mi.in.: mikser z misą, robot planetarny, blender, mini piekarnik umożliwi uczniom naukę podstaw gotowania i przygotowywania zdrowych posiłków.

              Z zakupionego sprzętu uczniowie będą korzystać podczas obowiązkowych zajęć edukacyjnych, ale również podczas zajęć pozalekcyjnych. Efekty pracy uczniów naszej szkoły będziemy sukcesywnie zamieszczać na stronie  internetowej szkoły.

            • Laboratoria Przyszłości

              Komunikat nr 1

              Szkoła Podstawowa nr 17 w Toruniu uczestniczy w programie rządowym „Laboratoria Przyszłości”. Poniżej zamieszczamy krótki opis programu.

              Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

              Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

              W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które chcemy, aby od 30 czerwca 2023 roku miały wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).

              Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

            • ZAJĘCIA ADAPTACYJNE

              Szanowni Rodzice dzieci nowoprzyjętnych,

              serdecznie zapraszamy Wasze dzieci na zajęcia adaptacyjne

              w dniach 29.08. - 30.08. od godziny 9.30 -11.30 do sali Wiewiórek.

              Prosimy wyposażyć dzieci w obuwie zmienne oraz coś do picia.

              Przypominamy, adaptacja będzie odbywać się bez udziału rodziców.

                                               

              Zapraszamy

            • Półkolonie dla dzieci z Ukrainy

              W SP17 w Toruniu zakończyły się półkolonie sportowo-logiczne w ramach programu "Lato w mieście". 

              Finansowanie: PCPM (https://pcpm.org.pl) i CARE (https://www.care.org)

               

              Półkolonie zostały zorganizowane przez szkołę SP17 w Toruniu. Program merytoryczny przygotowała i zajęcia specjalistyczne przeprowadziła firma InnovaHub. Półkolonie były bezpłatne, zostały sfinansowane przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) oraz Cooperative for Assistance and Relief Everywhere (CARE). W półkoloniach uczestniczyły dzieci z Ukrainy w wieku od 7 do 14 lat. W dniach 25-29.07.2022 r. dzieci poprzez bogaty i urozmaicony program miały nie tylko możliwość zabawy, lecz również stworzono im warunki do wszechstronnego rozwoju.

              Program półkolonii składał się z dwóch głównych modułów:

              1.         Warsztaty naukowe i logiczne - „nauka wokół nas”:

              a.         warsztaty z robotyki / warsztaty z klockami LEGO;

              b.         zajęcia geograficzne - „na mapie i w terenie” (poznawanie okolicy przez dzieci);

              c.         wycieczka do Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach (zwiedzanie
                          z przewodnikiem w języku rosyjskim wraz z piknikiem astronomicznym);

              d.         prezentacje geograficzno-astronomiczne - „kosmos na wesoło”;

              e.         wyjazdowe warsztaty naukowe (wycieczka) - „technika wokół nas – koleje”;

              f.          quizy i konkursy z nagrodami.

              2.         Klub gier logicznych i planszowych:

              a.         warsztaty szachowe (dla średnio zaawansowanych);

              b.         klub gier logicznych i planszowych z nauką języka polskiego;

              c.         zajęcia rekreacyjne na świeżym powietrzu - „w zdrowym ciele zdrowy duch!”

              Treści programowe były dostosowane do wieku, możliwości, potrzeb i zainteresowań dzieci,
              a ich poszerzanie i stopniowanie trudności miały za zadanie stymulowanie rozwoju uzdolnień, postaw twórczych i logicznego myślenia.

              W ramach półkolonii dzieci miały zapewnioną opiekę wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, realizację programu naukowego (wycieczki, warsztaty, zajęcia w terenie, prezentacje), konkursy z nagrodami, realizację programu sportowego (w tym warsztaty szachowe z instruktorem szachowym), naukę języka polskiego poprzez zabawę (klub gier logicznych i planszowych) oraz wyżywienie: drugie śniadanie, lunch, podwieczorek i napoje.

              Półkoloniom towarzyszyła bardzo miła atmosfera, dzieci zawarły nowe przyjaźnie i bawiły się wspaniale. Nikt nie chciał, aby półkolonie się zakończyły…

              Opis działań:

              Poniedziałek upłynął w gorącej atmosferze. Po zapoznaniu, wspólnych zabawach integracyjnych i powitalnym poczęstunku dzieci z pasją zagłębiły się w świat gier logicznych i planszowych. Dzieci w ramach zajęć miały zapewnioną naukę języka polskiego (prowadzenie oraz dostarczenie zestawów gier: InnovaHub Renata Drozdowska - asystent kulturowy z podstawami języka ukraińskiego). Poprzez zabawę dzieci uczyły się nowych słówek i zwrotów. W przerwie między zajęciami dzieci zjadły obiad. Chociaż smartfony czy odbiorniki GPS ułatwiają poruszanie się w terenie, warto jednak wiedzieć, jak podczas pieszych wycieczek wykorzystać mapę. Dlatego podczas zajęć geograficznych „na mapie i w terenie” dzieci nauczyły się orientować mapę za pomocą kompasów, określały także położenie obiektów geograficznych. Za program merytoryczny zajęć geograficznych odpowiadała Barbara Chlebowska – nauczyciel geografii i przyrody ze szkoły SP 17, sprzęt edukacyjny (mapy, kompasy) zapewniła szkoła SP17. Po dawce wiedzy merytorycznej dzieci zakończyły dzień zajęciami sportowymi na plenerowej siłowni.

              Wtorek upłynął dzieciom w świecie techniki. Tematem przewodnim była kolej jako ekologiczny środek transportu regionalnego i dalekobieżnego. Najpierw dzieci odwiedziły pochodzący z 1874 r., niedawno pięknie odrestaurowany, budynek dworca Toruń Główny. Mieści się tam Kolejowa Izba Tradycji, w której panowie: Maciej Grzywiński, Bogumił Niewczas, Kazimierz Orłowski i Bogdan Piontek z wielką pasją opowiadali dzieciom o specyfice pracy na kolei. Co najistotniejsze, każde z dzieci mogło wcielić się w rolę maszynisty, nastawniczego, zawiadowcy, konduktora czy sprzedawcy biletów, jak również zapowiedzieć przez megafon odjazd pociągu. Było to niesamowite przeżycie i żal było opuścić Izbę. Na koniec dzieci otrzymały ogrom prezentów: książeczki kolejowe, kolorowanki, słodycze i napoje. Wsparcia merytorycznego i organizacyjnego udzielił prof. dr hab. Winicjusz Drozdowski, pracownik UMK.

              Po obiedzie dzieci rozpoczęły warsztaty z robotyką i klockami LEGO. Uczyły się podstaw robotyki
              i programowania, rozwijały zdolności techniczne, rozbudzały kreatywność i wyobraźnię. Zajęcia dały dzieciom wiele radości i satysfakcji z osiągniętych efektów własnej pracy. Wspólna zabawa połączona z edukacją daje najlepsze rezultaty. Dzieci pracowały na zestawach Ultimate Robot – najbardziej rozbudowanym systemie Makeblock (własność szkoły SP17). Zajęcia prowadziła firma InnovaHub (Renata Drozdowska – fizyk
              o specjalizacji: optoelektronika i fizyka laserów). Świat LEGO dzieci poznawały dzięki zestawom LEGO BricQ udostępnionych przez szkołę SP17. Po zdrowej przekąsce dzieci rozwijały tężyznę fizyczną na boisku szkolnym pod okiem wychowawców.

              Dzień trzeci upłynął m.in. na poznawaniu i szlifowaniu tajników królewskiej gry, czyli szachów. Po zdiagnozowaniu zainteresowań i poziomu gry (umiejętności szachowych) instruktor i trener szachowy Konrad Drozdowski przeprowadził profesjonalny trening (w tym w języku ukraińskim). Profesjonalny sprzęt zapewniła firma InnovaHub. Po obiedzie dzieci obejrzały prezentacje astronomiczno-geograficzne „Kosmos na wesoło”. Wsparcia merytorycznego w doborze materiałów edukacyjnych udzielił prof. dr hab. inż. Oleksandr Sokolov, pracownik UMK pochodzący z Charkowa, a za zadanie była odpowiedzialna firma InnowaHub (Renata Drozdowska – nauczyciel fizyki z astronomią). Tak jak podczas wcześniejszych dni dzieci zakończyły dzień na boisku szkolnym.

              Kolejny dzień dzieci rozpoczęły w malowniczo położonym Obserwatorium Astronomicznym
              w Piwnicach pod Toruniem (wycieczka autokarowa). Obserwatorium należy do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Kształcą się tu studenci Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, a także jest to miejsce badań naukowych. Dzięki prof. Andrzejowi Stroblowi, pracownikowi UMK, dzieci zapoznały się z działaniem teleskopów optycznych i radioteleskopów oraz tajnikami obserwacji astronomicznych. Nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia pod czaszą 32-metrowego radioteleskopu RT4, największego w Europie Środkowo-Wschodniej. Po bogatej dawce wiedzy astronomicznej dzieci odpoczywały na pikniku astronomicznym.

              Piątek to dzień, w którym kontynuowaliśmy zajęcia z robotyki, LEGO oraz szachów. Podsumowaniem dnia,
              a zarazem całych półkolonii, był konkurs plastyczno-astronomiczny. Dzieci przygotowały przepiękne, kolorowe rakiety kosmiczne. Wszystkie dzieci jako nagrody otrzymały słowniki polsko-ukraińskie. Zadanie realizowała firma InnovaHub przy wsparciu Barbary Chlebowskiej – nauczycielce z SP17.

              Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z półkolonii letnich.

            • Rozstrzygnięcie Ekokonkursu- Zbieramy makulaturę

              Nasza szkoła uzyskała dyplom w „Ekokonkursie - Zbieramy makulaturę (i nie tylko) Edycja V”. W kategorii masy zebranych surowców w przeliczeniu na 1 ucznia zdobyliśmy 15 miejsce. Szkoła otrzymała nagrodę finansową w wysokości 4.500 zł, a 8 uczniów z najlepszymi wynikami (największa ilość przyniesionych surowców wtórnych) otrzymało bony do galerii handlowej o wartości od 100 do 200 zł. Podobną nagrodę szkoła otrzymała w pierwszej edycji konkursu (2018r.), wtedy było V miejsce i nagroda 5.000 zł.

              Wiecej zdjęć w Galerii zdjęć - Zapraszamy.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 17 im. gen. Józefa Bema w Toruniu
      • Sekretariat: 56 654 72 42; 500 174 879 Oddziały przedszkolne: 505 803 115 Pedagog: 505 803 119
      • ul. Rudacka 26-32, 87-100 Toruń Poland
      • Godziny pracy sekretariatu: 7.00 - 14.00
      • DYREKTOR mgr Mateusz Płotkowski E-mail: dyrektor@sp17.edu.torun.pl
      • WICEDYREKTOR mgr Agnieszka Nowakowska E-mail: anowakowska8@sp17.edu.torun.pl
    • Logowanie