Poniżej relacja i fotorelacja z wakacyjnego spotkania z przyrodą i techniką.
Poniedziałek upłynął nam w gorącej atmosferze. Po zapoznaniu, wspólnych zabawach integracyjnych i powitalnym poczęstunku z pasją zagłębiliśmy się w świat przyrody. W ramach warsztatów „mali badacze przyrody” wybraliśmy się na wycieczkę do lasu, podczas której zebraliśmy materiały do zielnika. Zdjęcia z leśnej wyprawy oraz własnoręcznie przygotowanych zielników można obejrzeć w galerii. W przerwie między zajęciami zjedliśmy pyszny obiadek oraz odpoczywaliśmy na placu zabaw w atmosferze radości i beztroski…
Ogród Zoobotaniczny to wyjątkowa atrakcja dla dzieci, która poprzez zabawę edukuje i rozwija dziecięcą wyobraźnię. Dlatego w programie przyrodniczych półkolonii nie mogło zabraknąć wizyty w tym magicznym miejscu. Naszymi wtorkowymi przewodnikami byli Tosia i Kuba, którzy wspaniale wywiązali się ze swojego zadania!
Smartfony czy odbiorniki GPS ułatwiają poruszanie się w terenie. Warto jednak wiedzieć, jak podczas pieszych wycieczek wykorzystać mapę. Dlatego podczas środowych zajęć geograficznych „na mapie i w terenie” nauczyliśmy się budować kompas oraz orientować mapę za jego pomocą, określaliśmy położenie obiektów geograficznych oraz wyznaczaliśmy wysokości drzew. Po zajęciach sportowo-rekreacyjnych przenieśliśmy się w świat astronomii. Warsztaty „kosmos na wesoło” rozpoczęliśmy „rakietowo”…
Kolejny dzień naszej astronomicznej przygody rozpoczęliśmy w malowniczo położonym Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach. Obserwatorium należy do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Kształcą się tu studenci Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, a także jest to miejsce badań naukowych. Dzięki Pani prof. Annie Bartkiewicz i Panu prof. Gracjanowi Maciejewskiemu (którym bardzo dziękujemy!!!) dzieci zapoznały się z działaniem teleskopów optycznych i radioteleskopów oraz tajnikami obserwacji astronomicznych. Nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia pod czaszą 32-metrowego radioteleskopu RT4, największego w Europie Środkowo-Wschodniej. Po bogatej dawce wiedzy astronomicznej odpoczywaliśmy w cieniu toruńskiej Barbarki…
Chociaż w ostatni dzień półkolonii wróciliśmy z kosmosu na Ziemię, nadal nasze myśli krążyły wokół podróżowania. Tematem przewodnim była kolej jako ekologiczny środek transportu regionalnego i dalekobieżnego. Najpierw odwiedziliśmy pochodzący z 1874 r., niedawno pięknie odrestaurowany, budynek dworca Toruń Główny. Mieści się tam Kolejowa Izba Tradycji, w której Pan Bogumił Niewczas z wielką pasją opowiedział nam o specyfice pracy na kolei. Co najistotniejsze, każdy z nas mógł wcielić się w rolę maszynisty, zawiadowcy, konduktora czy sprzedawcy biletów, jak również zapowiedzieć przez megafon odjazd pociągu. Było to niesamowite przeżycie i żal było opuścić Izbę, ale na toruńskich Kluczykach czekała na nas kolejna atrakcja. Mieści się tam Sekcja Utrzymania Taboru Trakcyjnego Polregio SA, zwana najczęściej lokomotywownią. Naszym przewodnikiem był Pan Bartosz Masiełajć, który przybliżył nam historię zakładu, pokazał dwa zabytkowe parowozy Ol49, a następnie zaprosił do hali, w której prowadzone są naprawy i przeglądy pociągów, a także jest wyodrębniona lakiernia. Najwięcej emocji wzbudził pobyt w kabinie maszynisty nowoczesnego pociągu elektrycznego EN76 o nazwie Elf. W pamięci pozostanie też zejście do specjalnego tunelu i obejrzenie od spodu elektrowozu E6ACT zwanego Dragonem. Panom Bogumiłowi i Bartoszowi bardzo serdecznie dziękujemy, to były niezapomniane chwile!
Na zakończenie półkolonii wszystkie dzieci otrzymały upominki.
Za organizację półkolonii oraz program merytoryczny odpowiadała firma InnovaHub Renata Drozdowska, opiekę wychowawczą oraz dydaktyczną sprawowała pani Barbara Chlebowska (nauczyciel geografii, przyrody i informatyki) z SP17.
Dziękujemy dzieciom za wspólnie spędzony czas, a Rodzicom za powierzenie nam swoich dzieci oraz miłe słowa i podziękowania!