• Aktualności

            • PROJEKT "OD GROSIKA DO ZŁOTÓWKI"

              W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy II wezmą udział w projekcie z zakresu edukacji finansowej „ Od grosika do złotówki”. Patronat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Finansów. Koncepcja programu opiera się na założeniu, że uczniowie odbywają bezpieczną podróż z Grosikiem po Galaktyce Finanse i Oszczędzanie.

                  Podczas zajęć dzieci nabędą umiejętność gospodarowania pieniędzmi w obszarach zarabiania i ustalania priorytetów przy ich wydawaniu czy oszczędzaniu, a także nabędą wiedzę o finansowych aspektach zdarzeń ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka i bezpiecznych zachowań. Za projekt odpowiedzialny jest wychowawca klasy II, p. Marzena Skoczylas.

            • STYPENDIA SZKOLNE

              Termin składania wniosków o stypendium szkolne w dniach od 2.09.2019-16.09.2019 r. Wnioski przyjmuje pedagog szkolny p. M. Zuba oraz p. Bartosz Janik.

              Godziny przyjmowania wniosków :

              • Poniedziałek : 7 30-11 30 p. Zuba

                                                           11 30-15 20 p. Janik

              • Wtorek :         10 45-14 25 p. Janik
              • Środa :            7 30-8 00   p. Janik

                                                           10 45-13 30 p. Zuba

              • Czwartek :      7 30-10 45 p. Janik

                                                           12 45-13 30 p. Zuba

              • Piątek :           9 50- 14 25 p. Zuba, p. Janik 


              Zasady ubiegania się o stypendium szkolne dostępne w załączniku tutaj (zasady ubiegania się o stypendium szkolne na rok szkolny 2019/2020).

            • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020!

              Szkoła Podstawowa nr 17 im. Generała Bema w Toruniu powitała dziś oficjalnie wszystkich uczniów oraz rodziców. Dyrektor szkoły p.Tadeusz Szudzik przedstawił grono pedagogiczne na rok szkolny 2019/2020 oraz wychowawców klas, w szczególności klas pierwszych, na które składają się w tym roku dwa oddziały. Głos zabrał ksiądz Jacek Koczorski, dzielnicowy policjant p. Adrian Gimiński oraz przewodniczący Rady Rodziców p. Szymon Szczerbiak. Wszyscy zgodnie życzyli dzieciom powodzenia w nowym roku szkolnym. Dołączamy do tych życzeń, powodzenia!

            • ZAJĘCIA ADAPTACYJNE

              Serdecznie zapraszamy nowoprzyjęte dzieci do oddziałów przedszkolnych na zajęcia adaptacyjne, które odbędą się:

              27.08.19 r.  w godz. 10.00 – 12.00

              28.08.19 r.  w godz. 10.00 – 12.00

              Prosimy o zabranie obuwia na zmianę.

          • Piknik rowerowy "Rowerem przez świat" w SP17!
            • Piknik rowerowy "Rowerem przez świat" w SP17!

              W poniedziałek 17.06.2019 r. Szkoła Podstawowa nr 17 była najlepszym miejscem dla miłośników dwóch kół. Rowery, bo o nich mowa, zdominowały ten piękny i słoneczny dzień. Piknik rozpoczął się wyścigiem rowerowym na specjalnie zaplanowanej trasie, wśród zielonych terenów przylegających bezpośrednio do SP17. Wyścig był podzielony na trzy kategorie wiekowe z dostosowanym do nich poziomem trudności. Trasa obejmowała wąskie ścieżki, podjazdy, odcinki pełne piasku i krętych dróg między drzewami. Niewątpliwie było to wyzwanie, z którym poradzili sobie wszyscy(!) startujący w wyścigu uczniowie Naszej Szkoły, za co otrzymali medal! 

              Kolejną atrakcją była wizyta fotografa,podróżnika i rowerzysty Tomasz Pasieka. Prelekcja pt. "Rowerem przez Chiny" wzbudziła ogromne emocje, zachęcamy zapoznania się i śledzenia dokonań p. Tomasza. 

              Na tym nie koniec atrakcji, bo tuż po niesamowitej historii p. Tomasza, uczniowie mogli podziwiać, dotknąć a nawet usiąść na prawdziwym motocyklu żużlowym! Przedstawiciele Get Well Toruń opowiedzieli nam jak wygląda ten sportu "od środka". Wypytywani przez uczniów, a także nauczycieli, wyjawili mnóstwo ciekawych informacji na temat popularnego speedway'a. 

              Z kolejną serią trudnych pytań musieli zmierzyć się kolarze z Akademii Copernicus Michała Kwiatkowskiego. Pytania o wagę czy szerokość opony, rodzaj hamulców, czy prędkość maksymalną osiąganą przez kolarzy były z serii tych łatwiejszych pytań. 

              Ciekawość dzieci została jednak zaspokojona, za co dziękujemy żużlowcom i kolarzom! 

              Nie było czasu do stracenia! Tuż po wizycie wyżej wspomnianych, przy asyście policji odbył się wspólny przejazd na rowerach przez dzielnicę. W przejeździe udział wzięli uczniowie, rodzice, oraz nauczyciele z p. dyrektorem Tadeuszem Szudzikiem i p. wicedyrektor Agnieszką Nowakowską włącznie!

              Po powrocie na dzieci czekały kiełbaski z grilla, kanapki z kiełkami, zostały wręczone nagrody. Piknik zakończył się wspólnym śpiewem i zabawą. 

              Serdecznie podziękowania dla Rady Rodziców za przygotowanie i realizację dnia pełnego w atrakcje, świetną zabawę i propagowanie zdrowego trybu życia, dziękujemy! 

               

            • XII MIĘDZYSZKOLNY  TURNIEJ PIŁKARSKI ,,POD CHMURKĄ”

              Dnia  4 czerwca 2019r.

              w naszej szkole odbył się 

              XII MIĘDZYSZKOLNY  TURNIEJ

              PIŁKARSKI ,,POD CHMURKĄ” dla klas I-III

              o Puchar Dyrektora Wydziału Sportu i Turystyki  w Toruniu.

              Powitane przez dyrektora Tadeusza Szudzika drużyny toruńskich szkół podstawowych rozgrywały turniej w systemie każdy z każdym. Tradycyjnie nie zabrakło u nas na Rudaku słońca i zdrowej rywalizacji. O pierwszym miejscu zadecydowała różnica bramek na korzyść SP6, drugie miejsce zajęła reprezentacja SP24, trzecie miejsce na podium dla SP15, czwarte i piąte miejsce kolejno zajęły SP2 i SP17. Gratulacje!
              Dziękujemy za wsparcie WSiT  UMT. 


              Za pomoc w organizacji imprezy przewodniczącemu Rady Rodziców naszej szkoły panu Szymonowi Szczerbiakowi i pani Paulinie Szrejter za pyszne wypieki. Wszystkie drużyny i każdy uczestnik wrócił do domu z pamiątkowymi upominkami.

               

                                Ze sportowym pozdrowieniem
                              Iwona Pawłowska i Bartosz Janik     

               

          • ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI
            • ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

              W środę 15 maja przypadało ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI , które obchodzimy w naszej szkole od 2002 roku . Każdego dnia: dbamy o rabatki kwiatowe,las
              i przyrodę wokół nas.
               Od jesieni 2018 roku bierzemy udział w pilotażowym projekcie edukacyjnym ,,25 szkolnych ogródków” na 25 lecie Marwitu. Tego dnia gościła u nas ponownie  autorka  projektu  Edyta Kochman. Dziękujemy za pyszne soki Marwitu J.
              Członkowie Ligi Ochrony Przyrody z klasy drugiej wraz z chętnymi uczniami klas czwartej
               i piątej 30 kwietnia założyli ogród: wytyczyliśmy grządki , sialiśmy i sadziliśmy wiele gatunków warzyw i ziół. Będziemy obserwować ich fazy wzrostu i tworzyć zdrowe przekąski. Starsi uczniowie posiali łąkę kwiatową. Otrzymaliśmy w prezencie od firmy Marwit  płotek, domek dla owadów, narzędzia do pracy w ogrodzie . Dziękujemy za życzliwą  pomoc pracownikom naszej szkoły i miłośnikom przyrody. Pomoc mile widziana.
              Pozdrawiamy i zapraszamy do galerii zdjęć.
               Barbara Chlebowska nauczyciel przyrody i geografii  i Iwona Pawłowska koordynator projektu.

            • Pszczoły ratują świat!

              We wtorek 14 maja 2019  klasa druga wraz z pierwszą uczestniczyły w projekcie studentów  WSB w Toruniu pt.,, PSZCZOŁY RATUJĄ ŚWIAT”.  Jego celem było  zwiększenie świadomości  wśród dzieci  jak  ważną rolę w naszym życiu pełnią pszczoły . Spotkanie odbyło się  w formie zabaw, prezentacji . Otrzymaliśmy  nasiona kwiatów miododajnych, które posiejemy w ogródku. Uczniowie obu klas wyszukiwali informacje o pszczołach z różnych źródeł prezentując swe prace, wykonali techniką dowolną przepiękne sylwety tych jakże pracowitych i zagrożonych owadów.

              Członkowie LOP wraz z opiekunem. Zapraszamy do galerii zdjęć.

            • Zebrania z rodzicami

               

              Zebrania z rodzicami odbędą się w czwartek 16.05.2019r.

               

               

              Klasa I: 17:00 - wychowawca p. M. Skoczylas - sala 24

              Klasa II: 17:30 - wychowawca p. I. Pawłowska - sala 23

              Klasa III: 18:00 - wychowawca p. M. Ostrowska  - sala 26

              Klasa IV: 17:30 - wychowawca p. M. Banach  - sala 17

              Klasa V: 16:30 - wychowawca p. B. Chlebowska - sala 9

              Klasa VI: 16:30 - wychowawca p. M. Zuba - sala 15

              Klasa VII: 17:00 - wychowawca p. A. Nowakowska - sala 8

              Klasa VIII: 18:00 - wychowawca p. B. Janik - sala 16

               

               

          • Co należy wiedzieć o kleszczach?
            • Co należy wiedzieć o kleszczach?

              Kleszcze to jedno z najgroźniejszych dla człowieka naturalnych zagrożeń, które występuje w naszym klimacie. Żyją one głównie:

              • w lasach liściastych i mieszanych;
              • na obszarach trawiastych;
              • w gęstych zaroślach, paprociach;
              • na terenach zieleni miejskiej.

              Szczególnie przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu.

              Po powrocie z miejsc, w których mogą występować kleszcze, należy dokładnie obejrzeć całe ciało i głowę. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).

              Jak ustrzec się przed ukłuciem kleszcza?

              Ukłucie przez kleszcza może doprowadzić do bardzo poważnych chorób zakaźnych i powikłań. Dlatego tak ważne jest, żeby unikać kontaktu z tymi insektami i – wybierając się w miejsca, gdzie mogą występować – przestrzegać kilku zasad:

              • odpowiedni ubiór – czapka, długie spodnie, koszula lub bluza z długimi rękawami (przylegające do ciała lub zakończone ściągaczami) oraz zakryte buty;
              • odpowiedni kolor ubrania – na jasnej odzieży łatwo zauważyć wędrujące kleszcze;
              • unikanie spania w starych budynkach, w których przebywają udomowione zwierzęta;
              • obozując na wolnym powietrzu, należy się upewnić, że roślinność wokół namiotu jest krótko przycięta;
              • stosowanie repelentów – produktów odstraszających kleszcze, nanoszonych bezpośrednio na skórę lub odzież;
              • szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (informacje na ten temat są dostępne w dziale „Dlaczego kleszcze są groźne?”).

              Co robić, gdy zobaczysz, że ukłuł Cię kleszcz?

              Gdy zobaczysz na sobie kleszcza, powinieneś przystąpić do jego usunięcia.

              1. Przygotuj plastikową pęsetę i wodę utlenioną lub 40% alkohol do dezynfekcji. Alternatywą dla pęsety są miniaturowe pompki ssące, plastikowe „kleszczołapki” dostępne w aptekach. Uwaga! Metalowa pęseta może okazać się zbyt ostra i uciąć kleszcza, zamiast go złapać.
              2. Chwyć kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze.
              3. Dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj miejsce ukłucia.
              4. Obserwuj miejsce po ukłuciu. Jeśli wystąpi niepokojąca zmiana, skonsultuj się z lekarzem.

              Pamiętaj! Nie można wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami ani za pomocą substancji natłuszczających. To może spowodować zatkanie tchawek (narządu wymiany gazowej) kleszcza, a następnie jego wymioty, które przyśpieszają przedostanie się bakterii i wirusów do ciała ukłutego.

              Jeśli nie jesteś pewny, czy będziesz umiał właściwie usunąć kleszcza, zgłoś się do najbliższego punktu medycznego lub lekarza!

              Dlaczego kleszcze są groźne?

              Ukłucia kleszczy często prowadzą do powstania zmian skórnych o charakterze alergicznym, ropnym, obrzękowym. Mogą one dawać różne objawy u ludzi – w zależności od wrażliwości układu odpornościowego.

              Kleszcze – poprzez ukłucie – mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne. W Europie do takich chorób należą borelioza i kleszczowe zapalenia mózgu.

              Borelioza

              Liczba zachorowań na boreliozę z roku na rok zdecydowanie rośnie. Pierwsze objawy chorobowe mogą pojawić się po około 10 – 14 dniach od ukłucia. Typowym objawem boreliozy są zmiany skórne w postaci pierścieniowatego rumienia wędrującego, który występuje u ok. 40 do 50% chorych. Typowy rumień ma średnicę przekraczającą 5 cm. Początkowo ma on kształt koła o średnicy 1 – 1,5 cm, które się powiększa, blednie od środka i zanika. Rumień nie zawsze jest widoczny. Czasami jest mylony ze śladem po ugryzieniu, otarciem lub uczuleniem. Jednak jeśli wiemy, że w tym miejscu ukuł nas kleszcz, wszelkie zmiany skórne powinny nas skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. Na boreliozę nie ma szczepionki. Pamiętaj! Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem!

              Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM)

              Do zakażenia wirusem kleszczowego zapalenia mózgu dochodzi w ciągu kilku pierwszych minut wysysania krwi przez kleszcza.

              Objawy występują po około 7 – 14 dniach od kontaktu z kleszczem. Mają charakter grypopodobny i trwają przez tydzień. Przebieg choroby może być ciężki, niekiedy może prowadzić do kalectwa, a nawet śmierci. Zdarza się jednak, że zakażenie przebiega bezobjawowo.

              Pamiętaj! Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem!

              Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu i jego następstwom są szczepienia ochronneMożna je rozpocząć w dowolnej porze roku, jednak najlepiej zrobić to zimą lub wiosną, aby po przyjęciu dwóch dawek szczepionki uodpornić się jeszcze przed sezonem.

              W Polsce szczepienie przeciw KZM jest zalecane w kalendarzu szczepień ochronnych:

              • dzieciom po ukończeniu pierwszego roku życia, młodzieży, dorosłym;
              • osobom przebywającym na terenach, na których występuje zagrożenie występowania kleszczy (w tym zatrudnionym przy eksploatacji lasu);
              • służbom mundurowym;
              • rolnikom;
              • młodzieży odbywającej praktyki na obszarach, gdzie mogą występować kleszcze;
              • turystom i uczestnikom obozów i kolonii.

               

              źródłó : https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-nalezy-wiedziec-o-kleszczach

            • Informacja dla rodziców

              Szanowni Państwo!

               

               

              Jak powszechnie wiadomo z mediów trwa spór zbiorowy pomiędzy nauczycielskimi związkami zawodowymi a pracodawcami (praktycznie rządem a związkami). Zgodnie z ustawą z dnia 23 maja 1991r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz. U. 1991 Nr 55 poz. 236) w naszej szkole odbyło się referendum strajkowe, w którym 93% nauczycieli i pracowników niepedagogicznych opowiedziało się za strajkiem od dnia 8 kwietnia br.

               

              W związku z powyższym bardzo prawdopodobny jest strajk pracowników, co w konsekwencji oznacza brak zajęć dydaktycznych dla uczniów. Bardzo prawdopodobny jest również brak możliwości zapewnienia Państwa dzieciom, a naszym podopiecznym należytej opieki.

               

              W szkole nie będzie funkcjonowała stołówka szkolna (żadnych posiłków nie będziemy w stanie zapewnić). Nadpłata za godziny dodatkowe płatne w oddziałach przedszkolnych i posiłki w szkole i przedszkolu za każdy dzień strajku zostanie odliczona w kolejnym miesiącu.

               

              Zgodnie z §3 pkt. 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996r. (Dz. U. z 1996r. nr 60 poz. 281) jest możliwość usprawiedliwienia Państwa nieobecności w pracy spowodowanej koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia szkoły/przedszkola (np. z powodu ogłoszenia strajku). Dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy z tego powodu jest oświadczenie pracownika.

               

              Przypomnę ponadto, że w dniach 15 - 17 kwietnia br. zaplanowany jest egzamin ósmoklasisty, podczas którego zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla klas I-VII

               

              nie ma (zgodnie z kalendarium szkoły). Aby egzamin przeprowadzić zgodnie z procedurą, przy trwającej akcji strajkowej, to trudno w tym czasie jednocześnie zapewnić opiekę nad pozostałymi uczniami.

               

              Jeżeli ktoś z Państwa ma naprawdę bardzo trudną sytuację w zakresie opieki nad dziećmi w godzinach swojej pracy, proszę o kontakt bezpośrednio ze mną, spróbuję pomóc.

               

              Mam nadzieję, że okażą Państwo zrozumienie dla zaistniałej sytuacji.

               

              Ze względu na trwające rozmowy pomiędzy stronami i możliwe scenariusze, będę Państwa informował o wszelkich działaniach tą drogą.

               

               

               

              Z wyrazami szacunku

               

              Tadeusz Szudzik

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 17 im. gen. Józefa Bema w Toruniu
      • Sekretariat: 56 654 72 42; 500 174 879 Oddziały przedszkolne: 505 803 115 Pedagog: 505 803 119
      • ul. Rudacka 26-32, 87-100 Toruń Poland
      • Godziny pracy sekretariatu: 7.00 - 14.00
      • DYREKTOR mgr Mateusz Płotkowski E-mail: dyrektor@sp17.edu.torun.pl
      • WICEDYREKTOR mgr Agnieszka Nowakowska E-mail: anowakowska8@sp17.edu.torun.pl
    • Logowanie